Komputeryzacja historia

Często możemy zapisać w składach wyposażenie stanowiska kasjera w postaci nowoczesnego komputera - często z dotykowym ekranem - oraz drukarki finansowej i ręcznego bądź zintegrowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia powszechnie zaczyna się w szerokich marketach i sklepach należących do budowy sklepów.

Jest w nich bardzo asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, i same produkty równie przeważnie są sprzedawane, kiedy również zajmowane. Dlatego też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży i osiągania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie jednak choć ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, gdy mamy do robienia z niewielkim sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W postaci gdy jednorazowo zamawiamy kilka albo kilkanaście sztuk jednego produktu raz na dwa tygodnie a jeżeli rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. To wystarczy asortyment podzielić na mało bądź kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z opłatami na jakimś konkretnym produkcie. W formie kiedy tego gatunku jest niewiele, nie ma przy tym wiele pracy, i szybko jest upilnować wszelkie zmiany w końcu ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik spełnia określony pułap dochodów, to musi używać tego urządzenia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i wykorzystywania jej przy każdej transakcji, ma doskonały wybór co do rodzaju kasy. W wypadku małego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie posiada zbyt wielu funkcji, i jest jednorodny w obsłudze. Możemy z głowy założyć, iż są to prawa najistotniejsze dla nas w przypadku zakupu kasy i że przez długi chwila nie ulegną one zmianie.